Magazin Finovacije


Digitalno – tamo gde je klijent
Verujem da banke već sada možemo posmatrati kao tehnološke kompanije koje pružaju finansijske proizvode i usluge korisnicima. Odavno smo iskoračili iz stereotipa da su banke trome, rigidne organizacije koje sporo prihvataju promene. Zapravo možemo reći da su danas upravo banke generatori promena u smislu da digitalizacijom i inoviranjem svog poslovanja omogućavaju primenu inovacija drugih biznisa. Većina savremenih tehnologija se često oslanja na platna rešenja banaka koje procesuiraju plaćanja i obezbeđuju sigurnost i pouzdanost izvršenja transakcija. Ako uporedimo tržište pre samo 10 godina i sada, malo gde ćete videti toliki stepen inovacija kao u industriji finansija.


Želimo lidersku poziciju na tržištu
Aktivnosti preuzimanja koje se odvijaju u regionu deo su prirodnog razvoja industrije, poslednja preuzimanja banaka komentariše Balazs Balogh, član upravnog odbora OTP Srbija, zadužen za upravljanje rizicima. Istovremeno, pominje neke od najnovijih akvizicija mađarske OTP grupe: akviziciju slovenačke Nove KBM i albanske Alfa banke i ulazak na uzbekistansko tržište. "OTP grupa je spremna da prouči potencijalne ciljeve preuzimanja na svim tržištima", odgovara sagovornik na pitanje kakvi su im planovi za preuzimanje. O planovima ne može konkretno da govori, ali podseća da žele da ostvare lidersku poziciju na većini tržišta na kojima posluju. Međutim, to se još nije dogodilo na svim tržištima na kojima su prisutni.


Banke su likvidne i spremne za potencijalnu krizu
Srpsko tržište se sve više konsoliduje kada je reč o broju banaka, a u više navrata smo mogli da čujemo da je realnost da se svede na svega 10 do12 banaka. Poslednjih godina jedna od najaktivnijih banaka po pitanju akvizicija u regionu jeste OTP Grupa, koja je i u Srbiji ofanzivno krenula u osvajanje tržišta. Predrag Mihajlović, predsednik Izvršnog odbora & CEO OTP banke kaže u razgovoru za B&F da tržište u Srbiji jeste veoma zasićeno, te da je pet najvećih banaka povećalo svoje tržišno učešće sa 56.9% na skoro 60%.