Predstavljamo vam načine kako da staranje o novcu bude rezultat saradnje i dogovora, a ne stalni izvor sukoba i problema.
Idilične predstave o ljubavi koja se hrani samom sobom, kod mnogih novopečenih parova dožive neprijatno “prizemljenje” – hteli mi to da priznamo ili ne, odnos prema novcu u mnogome određuje kvalitet naših veza. Sposobnost da se partneri dogovore oko toga na koji način će raspolagati novcem i zajedničke vrednosti, ali i kompromisi u načinu trošenja novca, mogu u mnogome da vezu ili brak učine jačom.
Na žalost, nekada su različiti odnosi prema novcu najveći kamen spoticanja u braku, pa je zato najbolje stilove trošenja i odnosa prema novcu preispitati pre ulaženja u bračne vode.
Da li ljubav i lova mogu zajedno i kako organizovati rukovođenje novcem tako da svi članovi porodice budu zadovoljni?
S obzirom na to da je prema nekim istraživanjima novac i problemi oko njega značajan faktor kod gotovo polovine onih koji se razvode, za parove je najbolje da pojedina “pravila igre” uspostave na samom početku. Ovo naročito važi za one koji ulaze u brak ili zajednicu koja podrazumeva zajedničko stanovanje, zajednička ulaganja, kredite i slično.
Iako je idealno da oba partnera dele isti ili sličan odnos prema novcu, u stvarnosti to najčešće nije slučaj. Evo kako parovi uglavnom organizuju svoje finansije i kako to može da im pomogne, ali i koje su potencijalne mane takve organizacije:
1. Sav novac je zajednički, oba partnera udružuju svoja primanja i zajednički troše
Potpuno zajednička kasa je najčešći model upravljanja novcem u porodici, i većina parova ga navodi kao najbolji. Poverenje je ključ svake stabilne veze, pa i finansijsko poverenje.
Zajedničko upravljanje novcem omogućava da se u svakom momentu zna koliko su osnovni troškovi porodice, koliko i kako može da da se uštedi, ali i da se ravnomernije troši ako jedan partner ima značajno viša primanja od drugog.
U ovakvim zajednicama troškovi su transparentni, partneri najčešće imaju dogovor do kog iznosa mogu da troše novac bez konsultacije sa drugom osobom, ili su toliko sličnih stavova prema trošenju da za tim nema potrebe. U ovoj kategoriji su najčešći parovi koji imaju ovlašćeni pristup računu partnera, kao i zajednički račun za štednju.
2. Određeni deo novca odvaja i koristi za kućne potrepštine, ali ostatkom svako raspolaže sam
Ovaj model donosi ravnotežu između zajedničkog trošenja i raspolaganja sopstvenim novcem, ali funkcioniše samo ako oba partnera nisu sklona preteranom trošenju. S druge strane, na ovaj način partner koji ima manju sklonost ka trošenju ima mogućnost da više uštedi, tj da raspolaže sopstvenim novcem kako želi.
Čak i ako partneri su parneri sa sličnim primanjima, ovaj pristup je dobar, jer pravednije raspoređuje troškove.
3. Jedan partner većinu novca daje drugoj na upravljanje, dok on zadržava deo novca za sopstvenu potrošnju
Ovaj način raspolaganja novcem dosta je čest u porodicama gde samo jedna osoba radi, ili tamo gde su primanja dosta mala, pa onda onaj kome bolje ide budžetiranje preuzme brigu o računima, kreditima i drugim važnim troškovima.
Iako deluje da onaj ko raspolaže većim delom novca ima moć, u stvarnosti ovo često donosi glavobolje osobi koja je zadužena za upravljanje novcem, jer nosi i veliku odgovornost.
4. Svako upravlja sopstvenim finansijama, računi i troškovi su potpuno odvojeni
Posebni novčanici se kod nas retko mogu sresti u bračnim zajednicama, a ovakva porodična novčana politika može da bude simbol problema i nepoverenja u postojećoj vezi. S druge strane, ako ne postoji drugi način da se postigne novčani mir u kući, možda i nije loše isprobati politiku “odvojenih novčanika” i videti da li funkcioniše. Svakako je potrebno pre toga se dogovoriti ko šta plaća od zajedničkih računa.
Na koji god način da raspolažete novcem u zajednici, najvažniji element je – dogovor i kompromis. Razgovorom o novcu, načinima trošenja, planovima štednje ali i “malih luksuza”, odgovornost pri plaćanju računa, sve ovo će doprineti da upravljanje novcem bude mnogo lakše, odnos pun poverenja i kada su finansije u pitanju, a porodica srećnija.
Barbara Nuzbaum, psiholog iz Njujorka, specijalizovana za probeleme u vezi sa novcem u braku, kaže da je ključ u dobrom balansu između potrebe za privatnošću i potrebe za odgovornošću prema troškovima i novcu.
Svim parovima je potrebna privatnost, ali je važno da se ona izbalansira sa potrebom za odgovornošću
Još jedan od finansijsko – partnerskih izazova je davanje pristupa na svoj račun partneru. Osim postojanja zajedničkog računa, postoji opcija da svom partneru date ovlašćenje da može da koristi i vaš račun. Iako nije uobičajena u vezama, u braku je ova vrsta finansijskog poverenja često logična, naročito u slučaju da partneri imaju zajedničku kasu i izraz je potpunog poverenja u odnos s novcem drugog dela para. Ipak, da bi sve dobro funkcionisalo, potrebno je da se unapred dogovorite oko važnih stvari, na primer, kada i u kojim situacijama će se trošiti novac s računa druge osobe.
U drugu ruku, otvaranje računa za koji partner ne zna, prikrivanje računa i priznanica, prikrivanje troškova na koje partner ne gleda sa odobravanjem, sve su znaci za uzbunu da nešto sa novcem i tom vezom nije u najboljem redu.
Barbara daje izuzetno dobar savet svojim klijentima kada je trošenje novca u pitanju: “Ako niste sigurni da li je vaše ponašanje prihvatljivo, zapitajte se da li bi poverenje između vas i partnera bilo narušeno kada bi vaš partner saznao za ono što ste uradili.”
Na koncu, ljubav ili lova, nije važno – za oba važe isti principi za dugovečnost: međusobno razumevanje i poštovanje razlika, osećaj zajedništva i poverenja su najbolja osnova za uspešan, timski život, a i budžet.
Pored brojnih pogodnosti koje vam pružaju platne kartice Societe Generale banke, odlučili smo da vas obradujemo još jednom izuzetnom privilegijom – popustima pri kupovini u prodajnim objektima naših partnera, čiji se broj svakim danom uvećava!
Da bismo za Vas osigurali bolje korisničko iskustvo, prikazivanja personalizovanog sadržaja, prikazivanja relevantnih reklamnih ponuda i druge funkcionalnosti, na ovom sajtu koristimo kolačiće.